APRIL 09, 2013 CONSOLIDATED ELECTION RESULTS

Today is Friday the 24th of November, 2017. The time is 2:28 PM

Every attempt has been made to ensure accuracy, but these results are posted for informational use only.

CITY OF MONTICELLO
FOR MAYOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
CHRISTOPHER K CORRIE  REPUBLICAN1038
JOE BROWN  INDEPENDENT479
FOR CITY CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
PAMELA HARLAN  REPUBLICAN1269
FOR CITY TREASURER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
D. JOANNE HODGES  REPUBLICAN1306
ALDERMAN - WARD 1
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LAWRENCE L. STONER, JR  INDEPENDENT227
ALDERMAN - WARD II
4-YEAR TERM
(Vote for one)
WENDALL R. BROCK  REPUBLICAN376
ALDERMAN - WARD III
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LYLE MURDOCK  INDEPENDENT188
LISA SHREFFLER  INDEPENDENT96
ALDERMAN - WARD IV
4-YEAR TERM
(Vote for one)
BRIAN FULTON  DEMOCRATIC260
JOHN D. MILLER  REPUBLICAN265
VILLAGE OF ATWOOD
FOR VILLAGE CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
CINDY L. ARD  INDEPENDENT194
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
STEVEN MCCLAIN  INDEPENDENT122
JOSEPH L. DYER  INDEPENDENT136
CHRISTINA STOLTZ  INDEPENDENT141
FOR VILLAGE TRUSTEE
UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
DALE R. HAMMEL  INDEPENDENT172
GENE A. GREEK  INDEPENDENT140
VILLAGE OF BEMENT
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
PATRICK A. TIEMAN  INDEPENDENT352
GERALD MANINT  INDEPENDENT172
FOR VILLAGE CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
KAY E. LUST  INDEPENDENT440
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
DANIEL BRUE  INDEPENDENT285
CAROL KALK  INDEPENDENT322
JUDITH A. GOOD  INDEPENDENT272
ROBERT STEVENS, JR.  INDEPENDENT300
VILLAGE OF CERRO GORDO
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
BRADLEY WILLIAMS  CITIZENS260
FOR VILLAGE CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LINDA ASH  CITIZENS275
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
JEFFREY POWERS  CITIZENS205
DENNIS RIDGEWAY  CITIZENS123
MICHAEL MARTIN  CITIZENS170
JERRY MORRIS  INDEPENDENT106
ROBERT TIRPAK  INDEPENDENT110
TERRY MARVIN  INDEPENDENT132
VILLAGE OF CISCO
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
PAULA D. CHUMBLEY  INDEPENDENT70
MITCHELL L. ESTEP, JR.  INDEPENDENT47
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
RANDY L. ALEXANDER  INDEPENDENT22
MICHAEL H. VORREYER  INDEPENDENT31
J. HEATH BARRETT  INDEPENDENT52
LLOYD K. TURNER, JR.  INDEPENDENT61
SEAN BOWSHER  INDEPENDENT64
RANDY D. BENNETT  INDEPENDENT83
FOR VILLAGE TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
GARY E. PIRTLE  INDEPENDENT100
VILLAGE OF DELAND
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
GEORGE W. LONG  INDEPENDENT44
ALFRED DUNCAN  INDEPENDENT6
GREG ALLEN  INDEPENDENT68
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
KAREN WESTRAY  INDEPENDENT91
THRESA ZIPPRICH  INDEPENDENT84
MATTHEW KARNES  INDEPENDENT77
FOR VILLAGE TRUSTEE
UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
TODD BENTING  INDEPENDENT97
VILLAGE OF HAMMOND
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
MICHAEL A. CHAPPELL  CITIZENS113
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
PATRICIA WEBB  CITIZENS119
FOR VILLAGE TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
VILLAGE OF MANSFIELD
FOR VILLAGE PRESIDENT
4-YEAR TERM
(Vote for one)
STEPHEN GAINES  INDEPENDENT202
MICHAEL BIEN  INDEPENDENT47
FOR VILLAGE TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
DONALD DEFFENBAUGH  INDEPENDENT163
THOMAS HANNAH  INDEPENDENT181
FOR VILLAGE TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
LUCAS GILBERT  INDEPENDENT179
BEMENT TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LADDIE C. WRIGHT  DEMOCRATIC520
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
NANCY R. ARD  REPUBLICAN544
FOR TOWNSHIP ASSESSOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
CHARLES E. FORAN  DEMOCRATIC491
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
JOE D. RITTENHOUSE  REPUBLICAN331
DANIEL MORRIS  INDEPENDENT275
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
DANA S. JENNINGS  REPUBLICAN456
GREGORY C. ROMACK  REPUBLICAN421
TIMOTHY B. MORTON  REPUBLICAN396
JOHN E. CAHILL  REPUBLICAN425
JOHN J. MORRIS, JR.  DEMOCRATIC283
BLUE RIDGE TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LISA C. FLOYD  REPUBLICAN236
MARGARET M. ROE  DEMOCRATIC139
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
DEBORAH A. HUCHEL  REPUBLICAN322
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
ROBERT J. HARPER  REPUBLICAN258
JOSEPH W. CRAWFORD, JR.  INDEPENDENT109
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
LESTER SHORES  REPUBLICAN239
KENNETH L. DALENBERG  REPUBLICAN233
PATRICIA L. AMDOR  REPUBLICAN241
JERRY L. EDWARDS  REPUBLICAN241
FOR LIBRARY TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
N. SUSAN HOWE  264
NANCY L. SMITH  209
A. JEAN BRADY  182
FOR LIBRARY TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
CERRO GORDO TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
JACK ROB BRATTON  DEMOCRATIC313
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
VICKI L. MERCER  REPUBLICAN328
FOR TOWNSHIP ASSESSOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
DANIEL JACKSON  REPUBLICAN319
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
RONALD L. CHENOWETH  REPUBLICAN270
STEVEN K. BLICKENSDERFER  REPUBLICAN263
GAVIN E. MCKEE  REPUBLICAN196
ALLEN WILLIAMS  INDEPENDENT270
GOOSE CREEK TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
DALE ALLEN  DEMOCRATIC165
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
KRIS FINK  DEMOCRATIC158
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
DAVID BURKE  REPUBLICAN159
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
TOM GEIS  REPUBLICAN132
TERRY HENDRIX  REPUBLICAN122
DEREK A. TRIMBLE  REPUBLICAN141
JOHN LEISCHNER  DEMOCRATIC139
FOR LIBRARY TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
MICHELE L. DILLAVOU  105
LOLETA DUNCAN  102
CAROL YOKLEY  136
NANCY BENSON  127
FOR LIBRARY TRUSTEE
UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
MONTICELLO TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
RONNIE DAVIS  REPUBLICAN1320
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
TAMARA WILSON  REPUBLICAN1281
FOR TOWNSHIP ASSESSOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
ELIZABETH L. SKINNER  REPUBLICAN1216
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
CHARLES R. MONTGOMERY  REPUBLICAN1375
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
MICHAEL J. WILDMAN  REPUBLICAN1023
MICHAEL D. WILEAVER  REPUBLICAN1063
DELBERT LUBBERS  REPUBLICAN1088
CHARLIE VINSON  REPUBLICAN1120
FOR COMMUNITY BUILDING BOARD OF MANAGERS
4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
MICHAEL R. MCHALE  1131
MARK P. MCHALE  1139
RICHARD WARNER  1087
SANGAMON TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
RAY SPENCER  REPUBLICAN382
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
MINDY ALLEN  DEMOCRATIC239
DEBRA K. MARSHALL  REPUBLICAN254
FOR TOWNSHIP ASSESSOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
LARRY SEBENS  DEMOCRATIC405
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
JAMES HOGAN  DEMOCRATIC159
MARK GILBERT  DEMOCRATIC159
DARLENE HOFFMAN  DEMOCRATIC174
MICHAEL NOLAN  DEMOCRATIC179
JOHN D. FOLEY  REPUBLICAN298
WILLIAM A. OLSON  REPUBLICAN288
ELSIE J. ROBINSON  REPUBLICAN223
STEVE HARPER  INDEPENDENT270
UNITY TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
WILLIAM JOHN LYONS  REPUBLICAN411
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
MICHELLE MILLER  REPUBLICAN388
FOR TOWNSHIP ASSESSOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
BRADLEY OSBORNE  REPUBLICAN383
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
DAVID M CHAPMAN  REPUBLICAN401
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
PAUL E. QUICK  REPUBLICAN319
CRAIG E. CHAPMAN  REPUBLICAN356
LYNN LARSON  REPUBLICAN293
PHILLIP BAER  REPUBLICAN303
WILLOW BRANCH TOWNSHIP
FOR TOWNSHIP SUPERVISOR
4-YEAR TERM
(Vote for one)
C. JOANN SHAFER  REPUBLICAN195
FOR TOWNSHIP CLERK
4-YEAR TERM
(Vote for one)
PAULA D. CHUMBLEY  REPUBLICAN186
FOR HIGHWAY COMMISSIONER
4-YEAR TERM
(Vote for one)
ALLEN L. HARRINGTON  REPUBLICAN202
FOR TOWNSHIP TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
ROBERT E. PERKINS  REPUBLICAN155
WILLIAM S. ILIFF  REPUBLICAN145
GEORGE W. RILEY  REPUBLICAN166
RICKY L. WINTERS  REPUBLICAN166
FOR LIBRARY TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
TERESA MARSH  170
JODI BECKHART  162
CAROLYN KLEVIN  161
FOR LIBRARY TRUSTEE
UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
ALICE M. BARNHART  196
ATWOOD-HAMMOND PUBLIC LIBRARY DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
ALICE BOYLAN  327
MARALEE LYONS  364
FOR TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 4-YEAR TERM
(Vote for one)
CYNTHIA KERNS  365
ALLERTON PUBLIC LIBRARY DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
SUSAN I. GORTNER  741
MAUREEN HOLTZ  345
ELAINE B. TRACY  840
ROBERT L. WISEGARVER  503
LYNN RICHARDSON  412
LUKE M. FEENEY  1020
FOR TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 4-YEAR TERM
(Vote for one)
BRIAN FINET  1300
HOPE-WELTY PUBLIC LIBRARY DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
MICHELLE M. SHIVELY  272
LINDA J. MARTIN  282
BEMENT PUBLIC LIBRARY DISTRICT
FOR TRUSTEE
4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
MARY S. POSTLEWAIT  494
BRIAN BUTTERICK  285
FOR TRUSTEE
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
CARY HINTON  523
ATWOOD-HAMMOND COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO 39
Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressional township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP
NOT MORE THAN 1 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 6E
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 7E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 7E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 6E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 15N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 6E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 7E
FOR MEMBER OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
TOWNSHIP 16N RANGE 6E
CHRISTY BENEDICT  220
ALORA LEE MURPHY  210
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for a total of three)
TOWNSHIP 15N RANGE 7E
RICHARD A. CRIST  214
TIM SCHABLE  314
TOWNSHIP 16N RANGE 7E
ALAN HINGSON  137
ALLEN ROMINE  289
TOWNSHIP 15N RANGE 6E
JEFFREY L. BIRCH  265
BEMENT COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 5
Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressioinal township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 6E
NOT MORE THAN 1 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 7E
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 16N RANGE 6E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 18N RANGE 6E
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for a total of three)
TOWNSHIP 17N RANGE 6E
JOSEPH E. WITTMER  419
KYLE P. ROGERS  502
TOWNSHIP 17N RANGE 7E
VALERIE A. STOERGER  473
BLUE RIDGE COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 18
FOR MEMBER OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for one)
No Candidate   
WRITE-IN________________  25
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than four)
DAWN MUTH  175
FRANCI MILLER  197
JUSTIN OTTO  274
DION LATHROM  161
CERRO GORDO COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 100
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for not more than three)
TODD C. HENRICKS  286
RODD RUNYEN  260
DANIEL G. MOGGED  236
DELAND-WELDON COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 57
Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressioinal township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 3E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 4E
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 20N RANGE 3E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 20N RANGE 4E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 20N RANGE 5E
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE AN UNEXPIRED 2-YEAR TERM
(Vote for two)
TOWNSHIP 20N RANGE 4E
MISSY DUFF  107
TOWNSHIP 19N RANGE 4E
WRITE-IN________________  9
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for a total of three)
TOWNSHIP 19N RANGE 3E
SHANNON HAYWARD  102
TOWNSHIP 19N RANGE 5E
DEAN BUSH  105
JEFF SWARTZ  82
TOWNSHIP 20N RANGE 4E
GERALD KANTA  97
MAHOMET-SEYMOUR COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 3
Instructions to voter: Membership on the board of education is to consist of 4 members from the congressional township that has at least 75% but not more than 90% of the population, and 3 board members from the remaining congressional townships in the school district. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for two)
Two shall be elected from Mahomet Township 20N Range 7E
MAHOMET TOWNSHIP 20N RANGE 7E
MAX MCCOMB  1
BECKY RYHERD  1
(Vote for one)
One board member shall be elected from the remaining congressional townships
THE REMAINING CONGRESSIONAL TOWNSHIPS
KENNETH KEEFE  0
MERLE E. GILES  1
MONTICELLO COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 25
Instructions to voter: Membership on the board of education is restricted to a maximum of 3 members from any congressioinal township. ON THE BASIS OF EXISTING BOARD MEMBERSHIP, MEMBERS MAY BE ELECTED IN THE FOLLOWING NUMBERS FROM EACH CONGRESSIONAL TOWNSHIP.
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 4E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 18N RANGE 4E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 4E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 17N RANGE 5E
NOT MORE THAN 2 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 18N RANGE 5E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 5E
NOT MORE THAN 0 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 18N RANGE 6E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 6E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 18N RANGE 7E
NOT MORE THAN 3 MAY BE ELECTED FROM TOWNSHIP 19N RANGE 7E
FOR MEMBERS OF THE BOARD OF EDUCATION
TO SERVE A FULL 4-YEAR TERM
(Vote for a total of three)
TOWNSHIP 18N RANGE 5E
CHRISTI L. CARR  1679
TOWNSHIP 19N RANGE 6E
JAMES J. COLEMAN  1479
SARAH S. ROSS  1566
PARKLAND COMMUNITY COLLEGE DISTRICT NO. 505
FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT
TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
THOMAS M. BENNETT  2390
JAMES L. AYERS  2500
SAMUEL M. MCGREW  1048
RICHLAND COMMUNITY COLLEGE DISTRICT NO 537
FOR TRUSTEES OF THE COMMUNITY COLLEGE DISTRICT
TO SERVE A 6-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
DALE COLEE  188
DAVID COOPRIDER  185
JOSH ROHRSCHEIB  149
NORTHERN PIATT FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for not more than five)
JOHN E. JORDAN  166
DONALD DEFFENBAUGH  270
SCOTT R. ROTH  322
LARRY BORHART  218
JOHN HANNAH  303
DENVER L. PARTLOW  146
CERRO GORDO FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for not more than two)
GARY L. SHAFFER  248
MATHEW H. WILLIAMS  106
TERRY L. WEST  111
T J SHAMBAUGH IV  206
ATWOOD FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for one)
WAYNE SCHABLE  258
BEMENT FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for one)
BARTON J. HILL  517
HAMMOND FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for one)
KEN YEAKLEY  155
MID-PIATT FIRE PROTECTION DISTRICT
FOR TRUSTEE
6-YEAR TERM
(Vote for one)
ALFRED BEITELMAN  377
REGIONAL BOARD
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(CHAMPAIGN AND FORD COUNTIES)
(Vote for not more than two)
MARILYN QUERRY  CHAMPAIGN COUNTY1
JERRY NIEMANN  FORD COUNTY1
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(DEWITT LIVINGSTON AND MCLEAN COUNTIES)
(Vote for not more than three)
CHRISTOPHER D. WARE  DEWITT COUNTY210
CRAIG BERTSCHE  MCLEAN COUNTY144
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(MACON AND PIATT COUNTIES)
FOR A SIX YEAR TERM
(Vote for not more than three)
JOSEPH N. BROWN  MACON COUNTY1804
WILLIAM E. DIELMAN  PIATT COUNTY2956
FOR MEMBERS OF THE REGIONAL BOARD OF SCHOOL TRUSTEES
(MACON AND PIATT COUNTIES)
FOR AN UNEXPIRED FOUR YEAR TERM
(Vote for not more than two)
No Candidate   
PROPOSITIONS
PIATT COUNTY
ADVISORY QUESTION ON RURAL
ZONING MINIMUM REQUIREMENTS
Should the current zoning regulations that require a minimum of twenty acres for any single family dwelling in agricultural zones and agricultural conservation zones be reduced?
YES  1983
NO  2117
ADVISORY QUESTION ON CONCEALED CARRY
Shall the Illinois General Assembly and the Governor of the State of Illinois enact legislation to allow trained, certified and licensed law-abiding adult citizens to carry firearms for lawful purposes?
YES  3320
NO  848
CITY OF MONTICELLO
SUPPLY OF ELECTRICITY
Shall the CITY OF MONTICELLO have the authority to arrange for the supply of electricity for its residential and small commercial retail customers who have not opted out of such program?
YES  1058
NO  383
ATWOOD-HAMMOND COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO.39
PROPOSITION TO ANNEX ATWOOD-HAMMOND COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 39 TO ARTHUR COMMUNITY UNIT SCHOOL DISTRICT NO. 305
Shall Atwood-Hammond Community Unit School District No. 39, Counties of Piatt, Moultrie, Douglas and Champaign, State of Illinois, be dissolved and the territory thereof annexed to Arthur Community Unit School District No. 305, Counties of Moultrie, Douglas and Coles, State of Illinois, effective July 1, 2014?
YES  281
NO  200